wulkanizacja Bródno

Nowy wzór etykiet UE dla opon

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców Unia Europejska zwiększa ilość informacji dotyczących nowych opon, aktualizując obowiązujące do tej pory etykiety.

Od maja 2021 obowiązują nowe etykiety dla opon obowiązkowe w Unii Europejskiej. Największą zmianą jest wprowadzenie numerów EPREL (Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych) w formie popularnego kodu QR, który zostanie nadrukowany na każdej etykiecie UE. Pokazuje on wszystkie parametry takie jak opór toczenia, skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni, generowany hałas zewnętrzny dla konkretnej opony, a także początek i koniec produkcji danego modelu.

Jakie jeszcze zmiany nas czekają? Dwie klasy oznaczone literami F i G dla oporów toczenia i skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni zostają przeniesione do najniższej klasy – obecnie z literką E. Z kolei opony oznaczone jako E trafią do klasy D. Ciekawostką jest, że klasa D dotychczas nie była użyta ani razu. Również generowany przez opony hałas, oprócz wartości w decybelach, będzie przedstawiony jako literki A, B i C, co zastąpi wcześniejsze jedną, dwie i trzy „fale”.

wulkanizacja Bródno

Na nowych etykietach UE znajdziemy także bardziej szczegółowe informacje o zimowych właściwościach opony. Dowiemy się, czy opona nadaje się tylko na śnieg, czy też poradzi sobie również na nawierzchni oblodzonej.

Zachęcamy do odwiedzenia serwisów oponiarskich w celu zaczerpnięcia dodatkowych informacji: wymiana opon bez kolejek Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *